top of page

הזדקנות מוצלחת

כיצד נוכל לעודד קשר בין-דורי דרך שימוש בפלטפורמה דיגיטלית המשלבת סיפורים אישיים ואוכל?

מעין פסח

בהנחיית רועי ביגר

ניהול עיצוב וחדשנות

תוחלת-החיים עולה משנה לשנה, אוכלוסיית האזרחים הוותיקים, גיל 65 ומעלה, גדלה באופן משמעותי והיא תמשיך ותגדל בשנים הבאות. עד שנת 2030 צפוי מספרם של האזרחים הוותיקים לזנק לכ-998 מיליון נפש, והם יהוו 12% מכלל אוכלוסיית העולם. יותר מ 40% מכלל הזקנים מעידים על תחושות של בדידות, העדר בתקשורת ועל קיום קשרים חברתיים מצומצמים.
בשנת 1996 זוג החוקרים Kahana & Kahana הגדירו מחדש את המונח ״הזדקנות מוצלחת״. לטענתם, על מנת לקיים זקנה מיטיבה 3 פרמטרים צריכים להתקיים: מצב רגשי חיובי, משמעות בחיים ומעורבות בעלת ערך. מחקרם התמקד במציאת פתרונות אפשריים לשיפור רווחתם הנפשית של האוכלוסייה הוותיקה באמצעות שימוש בחושים ובהעלאת זכרונות.

לאורך השנה תוך בדיקת חוויית ההזדקנות גילתה מעין את הקשר החזק בין התרפקות ושיתוף בזכרונות העבר לבין הגברת תחושות חיוביות ויצירת משמעות בהווה. תוך למידת התאוריה, היא התמקדה באוכל ככלי המפעיל את כלל החושים וביכולתו להעלות זכרונות נשכחים ומעצבים.

המהלך המחקרי מתבסס על גישת מודל היהלום הכפול, אליו נוסף בפרויקט זה יהלום אמצעי ביחס למשבר הקורונה שאילץ מציאת אלטרנטיבות חלופיות מפאת בידוד והסגר לא צפויים. הממצא העיקרי שעלה, מתוך שאלון שבו לקחו חלק 81 משתתפים, הוא הרצון והצורך מצד הצעירים והזקנים כאחד, לשמר את המסורת, המתכונים, הידע והסיפורים האישיים מאחורי האוכל.

הפתרון שהתפתח הוא אפליקציית אוכל חברתית עבור שני קהלי היעד: הראשון הוא הזקנים, הם שיעבירו את הידע, הטיפים והניסיון העשיר שלהם במטבח והשני הוא הצעירים, אשר יצרכו את הסיפורים והמתכונים וילמדו שיטות מסורתיות לבישול. הפלטפורמה הדיגיטלית תהווה בסיס להתקשרות בין-דורית ותאפשר לזקנים לספר את סיפור חייהם כחלק נלווה להכנת האוכל דרך וידאו, תמונות וטקסט. האפליקציה מושתתת על פרופילים משותפים לבן משפחה צעיר ומבוגר, ובכך מציעה דרך לגשר על הפער הדורי, התרבותי והטכנולוגי הקיים היום.


מעין פסח היא בוגרת התואר הראשון של האקדמיה לעיצוב באיינדהובן, הולנד, שם גם פתחה סטודיו עצמאי לעיצוב מוצר, עיצוב גרפי ועיצוב פנים. הסטודיו - חלק מקולקטיב של מספר מעצבים צעירים - העניק שירותים נרחבים וכלל שיתופי פעולה בתחומי העיצוב והקריאייטיב בהולנד ובעולם.
לפני מספר שנים חזרה מעין לישראל והצטרפה ללימודי התואר השני בבצלאל ולחוויית העיצוב הישראלית. צעד זה מהווה המשך מתבקש ללמידתה האקדמית הנתפסת בעיניה כחלק מתהליך אינטגרלי להתפתחות וצמיחה אישית שאין לו נקודת סוף. כאדם סקרן מטבעה מעין מאמינה בעיצוב הוליסטי הכולל מחקר, שאילת שאלות ואינטראקציות חברתיות וסביבתיות למציאת פתרונות לבעיות יומיומיות.

ביו / Bio

חלק מאוסף

אוסף לדוגמא 2
אוסף לדוגמא 2
אוסף לדוגמא 2

אתר פרויקט

ilannoa.wixsite.com/touchdictionary

מייל

לינקדאין

אינסטגרם

אתר בוגר

לקריאה נוספת

להורדה PDF
פרויקטים נוספים
שם הפרויקט שם הפרויקט - שם הפרויקט

שם הסטודנט

שם הפרויקט שם הפרויקט - שם הפרויקט

שם הסטודנט

שם הפרויקט שם הפרויקט - שם הפרויקט

שם הסטודנט

Successful Ageing

מעין פסח

bottom of page