top of page

The New Normal

תהליכי החלמה בקרב צעירים חולי סרטן

ענת שפירא

בהנחיית מיכל איתן

ניהול עיצוב וחדשנות

כיצד נוכל לספק למחלימים.ות צעירים.ות ידע וכלים לנהל את תהליך השיקום שלהם.ן בצורה מותאמת אישית לאחר סיום הטיפול האקוטי?

מדי יום 10 צעירים (18-44) מאובחנים כחולי סרטן בישראל. הם יעברו מגוון טיפולים וסיכוי ההחלמה שלהם יגדלו ככל שיעברו השנים ויכולות הטיפול בהם יתקדמו. אך דווקא בנקודה זו, של סיום הטיפולים ותחילת ההחלמה, זאת שעל פניו מצטיירת כנקודת ניצחון מתרחש משבר גדול אצל רבים מהם; הם נתקלים במכשולים פיזיים, נפשיים וכלכליים בניסיונם לחזור לשגרת חייהם הקודמת, אותה הכירו טרום האבחנה.

לא רק שמערכת התמיכה החברתית והכלכלית שתמכה בהם בזמן הטיפולים מתפוגגת, בשלב זה מנתקים רוב המחלימים את הקשר הרציף עם הגורמים המטפלים במחלקות האשפוז או אשפוז היום, וחוזרים לטיפול בקהילה. המחלימים הטריים מאבדים בתהליך את הדמויות אשר היו אמונות לא רק על תהליך ההחלמה הפיזי באופן אלא גם על תהליך השיקום, ומוצאים את עצמם מתמודדים עם חווית ההחלמה ללא רשת ביטחון טיפולית, ללא התאמה אישית של פרוטוקול הטיפול ועומדים מול צוות רפואי שאינו הוכשר לטיפול במחלימים.

שלב המחקר כלל מתודולוגיות שונות, החל מסקירה קונטקסטואלית של מאמרים בתחומי האונקולוגיה, הפסיכולוגיה, רפואת מחלימים וטלרפואה, ראיונות עומק עם דמויות מטפלות, מומחים לבריאות דיגיטלית וחדשנות ועם מחלימות צעירות מסרטן, בנוסף התקיימו תצפיות מרובות ונעשה שימוש במתודולוגיות של תיעוד עצמי והקמת פודקאסט בנושא. המחקר הציף תובנות שונות על האתגרים העומדים בפני מחלימים, בראשונה העובדה כי מחלימים אינם עונים על ההגדרות הבינאריות איתם יודעת המערכת להתמודד של בריאות וחולי. המחלימים הם אוכלוסיית ביניים בעלת צרכים ייחודיים, אשר לא זוכים למענה במערכת הקיימת, ולא מקבלים כלים וידע הולמים כדי לנהל את תהליך ההחלמה שלהם.

תהליך העיצוב החל באפיון מרפאת מחלימים אשר תיתן מענה לאותם פערים בטיפול, ותאפשר ניהול החלמה מותאם אישית למחלימים. התפרצות מגפת הקורונה, תמכה לא רק בצורך בטיפול מותאם לאוכלוסיה בסיכון מחוץ לכותלי בית החולים, אלא גם היוותה אישוש לסוגי הטיפולים אשר יכולים לעבור דיגיטציה בצורה מותאמת לקהל היעד, זאת כדי לאפשר לא רק רפואה מרחוק אלא גם רפואה איכותית.

הפתרון אותו מציע הפרויקט הוא CURA- מרפאת מחלימים היברידית, פיזית ודיגיטלית בקהילה, אשר תהווה רשת ביטחון טיפולית עבור מחלימי סרטן צעירים, ותיתן מענה לא רק למעקביי סרטן אלא גם לשלל ההשלכות הפיזיות והסוציו-פסיכולוגיות איתן מתמודדים המחלימים בעקבות הטיפולים.
תוך שילוב כלים, מעקבים טכנולוגיים והקצאת משאבים מחדש, יאופשרו לא רק קיום תוכנית החלמה מותאמת אישית, אלא גם מתן של סל שירותים נרחב המאפשר גישה לרפואה איכותית, למעקבים מחוץ לגבולות בית החולים, להחזרת הידע, הכח ותחושת המסוגלות בחזרה לידי המחלים.אמא, בת זוג, חוקרת ויזמית.
עם סיום לימודיה בשנקר בהצטיינות יתרה, הקימה סטודיו לעיצוב ושיווק בו שילווה את יכולות ההבנה והאמפתיה שלה את משתמשי קצה לכדי תהליכים עסקיים ושיווקיים, ועבדה עם המותגים המובילים בישראל.
בעת לימודיה לתואר השני, אובחנה ענת בסרטן השד, חוויה אותה הפכה למקור עשייה עם הקמה של פלטפורמות שונות התומכות בנרמול השיח על הסרטן, עם כתיבת הטור Triple Positive בעיתון הארץ והקמת פודקאסט "המחלה".
חוויה זו גם היוותה את נקודת המוצא לפרוייקט הגמר שלה, העוסק בטיוב תהליכי החלמה בקרב צעירים חולי סרטן.ביו / Bio

חלק מאוסף

אוסף לדוגמא 2
אוסף לדוגמא 2
אוסף לדוגמא 2

אתר פרויקט

ilannoa.wixsite.com/touchdictionary

מייל

לינקדאין

אינסטגרם

אתר בוגר

ilannoa.wixsite.com

לקריאה נוספת

להורדה PDF
פרויקטים נוספים
שם הפרויקט שם הפרויקט - שם הפרויקט

שם הסטודנט

שם הפרויקט שם הפרויקט - שם הפרויקט

שם הסטודנט

שם הפרויקט שם הפרויקט - שם הפרויקט

שם הסטודנט

The New Normal

ענת שפירא

bottom of page